در صورت به سرقت رفتن خودرو چه کنیم؟

در صورت به سرقت رفتن خودرو چه کنیم؟

در صورت به سرقت رفتن خودرو چه کنیم؟

  • 1403/03/09

 به سرقت رفتن خودرو یکی از کابوس‌ های شبانه تمامی افرادی است که دارای اتومبیل هستند. امنیت خودرو و جلوگیری از سرقت آن، اولویت تمامی افرادی است که خودروی خود را در یک محل پارک می کنند. با این حال نمی توان مانع از رخداد چنین اتفاقاتی شد. در برخی موارد می توان خودروی به سرقت رفته را از طریق جستجوی پلاک ماشین، چک کردن دوربین‌ های مداربسته در نزدیکی محل پارک خودرو و یا ردیابی ماهواره ای پیدا کرد. اما مهم‌ ترین مورد، اعلام به موقع سرقت خودرو به پلیس آگاهی است. در ادامه قصد داریم شما را با نحوه اعلام سرقت خودرو به پلیس، نمونه شکایت سرقت، مدت زمان پیدا شدن آن و تمامی مراحل اداری آشنا سازیم تا بتوانید در کمترین زمان ممکن خودروی به‌ سرقت‌ رفته خود را بدست آورید.

 

وکیل ارومیه

 

 اعلام سرقت خودرو اینترنتی

 یکی از مهم‌ ترین مراحل پس‌ از سرقت خودرو، اعلام آن به پلیس آگاهی است. شما می‌ توانید در مرحله اول از طریق ثبت اینترنتی سرقت خودرو و یا سامانه اعلام سرقت آگاهی، شکایت خود را مبنی‌ بر به سرقت رفتن خودروی خود مطرح نمایید. پس‌ از ثبت شکایت، تمامی فرآیندهای لازم برای جستجوی خودروی شما آغاز خواهند شد.

 مدارک لازم برای اعلام سرقت خودرو

 مدارک لازم برای اعلام سرقت خودرو

 برای اعلام سرقت خودروی خود می‌ توانید به‌ صورت حضوری به کلانتری مراجعه کنید. در هنگام مراجعه حضوری نیاز به ارائه مدارک دارید اما اگر از نرم‌ افزار پلیس من یا اعلام سرقت خودروی آگاهی استفاده می‌ کنید، نیازی به بارگذاری مدارک نخواهید داشت. مدارک لازم برای اعلام سرقت خودرو عبارتند از:

  • مدارک هویتی مالک خودرو مانند شناسنامه و کارت ملی
  • اصل سند مالکیت خودرو که توسط پلیس راهور ناجا صادر شده‌ است.
  • ارائه اصل کارت مربوط به مشخصات ماشین
  • ارائه بیمه‌ نامه شخص ثالث
  • گواهی مربوط به تسویه جرایم معوق
  • مدارک مربوط به محل سکونت مالک خودرو

 اعلام سرقت وسایل خودرو

 در صورتی‌ که هر یک از وسایل خودروی شما دزدیده شوند، بهتر است با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید و مشخصات تمامی وسایل دزدیده شده را به اطلاع آن‌ ها برسانید. در صورت رخداد هرگونه تخلف در هنگام سرقت، تمامی جرایم آن بر عهده‌ صاحب خودرو می‌ باشد. درنتیجه پلیس باید آگاهی لازم را در مورد دزدیده شدن خودروی شما داشته باشد. پس‌ از آن پلیس آگاهی گزارش سرقت را تهیه می‌ کند و آن را به شما تحویل می‌ دهد.

 پس‌ از دریافت گزارش به کلانتری رفته و گزارش سرقت وسایل خودرو را ارائه نمایید. معمولاً زمانی‌ که لوازم خودرو به‌ صورت جزئی سرقت می‌ شوند، به آن سرقت درجا گفته می‌ شود که ممکن است شامل لاستیک، لوازم صوتی و یا رینگ باشد. بهترین راه برای دریافت خسارت وسایل دزدیده شده خودرو، استفاده از بیمه بدنه است. تمامی شرکت‌ های بیمه ای برای این‌ گونه سرقت‌ ها بیمه هایی را در نظر گرفته‌ اند تا شما بتوانید در صورت مواجهه با چنین مشکلاتی، هزینه لازم برای خرید قطعات خودرو را داشته باشید.

 بعد از سرقت خودرو باید چه کرد

 اعلام سرقت به پلیس آگاهی

 سرقت خودرو اتفاق خوبی نیست و هیچ‌ کس نمی‌خواهد این اتفاق برای او رخ دهد. اما در صورت رخداد آن باید چه کرد؟ اگر با سرقت خودرو مواجه شدید، بهتر است خونسردی خود را حفظ کرده و تمامی مراحل زیر را انجام دهید:

 اعلام سرقت به پلیس آگاهی

 مهم‌ ترین اقدام اولیه، اعلام سرقت خودرو به نیروی پلیس است. بهتر است با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید و منتظر مأموران نیروی انتظامی بمانید. مأموران پلیس از سرقت خودروی شما گزارش تهیه کرده و سپس آن را در اختیار شما قرار می‌ دهند تا بتوانید از آن برای تنظیم شکایت‌ نامه استفاده کنید.

 پیگیری پلیس

 پس‌ از آن‌ که شکایت شما به دادسرا ارسال شد، مأمورین تجسس خودروی سرقت رفته شما را آغاز می‌ کنند. در ابتدا شماره پلاک ماشین به تمامی مراکز پلیس اعلام می‌ گردد تا اگر نیروهای گشتی با آن مواجه شدند بتوانند آن را متوقف کنند. اما این امر زمانی ممکن است که سارق، پلاک خودروی شما را تعویض نکرده باشد.

 بررسی تصاویر دوربین‌ های مداربسته

 بررسی تصاویر دوربین‌ های مداربسته

 یکی از مهم‌ ترین روش‌ های پیدا کردن خودروی به‌ سرقت‌ رفته، بررسی تمامی دوربین‌ های مداربسته در نزدیکی محل سرقت است. ابتدا تمامی تصاویر مربوط به دوربین‌ های مداربسته، پارکینگ و منازل اطراف را به‌ خوبی بررسی کنید. سپس به سراغ دوربین‌ های کسبه محله خود بروید. شاید بتوانید از این طریق رد و نشانی از سارقان خودروی خود بدست آورید. در برخی موارد صاحبان دوربین‌ های مداربسته تمایل به همکاری با شما نخواهند داشت. در این‌ صورت بهتر است از طریق مراجع قانونی اقدام کنید تا بتوانید مجوزهای لازم را برای آن داشته باشید.

 پیگیری جریمه‌ های مربوط به راهنمایی و رانندگی

 از آن‌ جایی‌ که سارقان خودرو توجهی به دوربین‌ های راهنمایی و رانندگی نخواهند داشت، به دلیل سرعت غیرمجاز خود جریمه می‌ شوند. در حقیقت این تله بهترین راه برای به دام انداختن سارقان است چرا که با دریافت پیامک‌ های جریمه می‌ توانید از محدوده خودروی خود مطلع گردید.

 استعلام خودروی سرقتی از پارکینگ و اوراقچی ماشین

 در برخی موارد ممکن است خودروی شما به سرقت نرفته باشد بلکه به‌ دلیل پارک در محل‌ های ممنوعه به پارکینگ منتقل شده باشد. درنتیجه بهتر است قبل از انجام هرگونه اقدام، تلفن همراه خود را چک کرده و مشاهده کنید که آیا پیامکی از جانب پلیس مبنی‌ بر انتقال خودروی شما به پارکینگ ارسال شده‌ است یا خیر. در غیر این‌ صورت با پلیس تماس گرفته و یا شماره پلاک خودرو را به شماره ۳۰۰۰۵۳۵۳ ارسال کنید. فراموش نکنید مراجعه به اوراقچی ماشین نیز اهمیت زیادی دارد چرا که بسیاری از سارقین پس‌ از سرقت خودرو قطعات مهم آن را به اوراقچی ها می فروشند.

 سامانه اعلام سرقت آگاهی

 سامانه اعلام سرقت آگاهی

 امروزه دنیای اینترنت پیشرفت فوق‌ العاده‌ ای داشته است به‌ گونه‌ ای که می‌ توان از آن در تمامی جوانب استفاده کرد. نیروی پلیس نیز یک سامانه برای پیگیری خودروهای به‌ سرقت‌ رفته طراحی کرده‌ است. شما می‌ توانید پس‌ از ثبت گزارش سرقت، به postyafteh.post.ir مراجعه کنید و از این طریق اطلاعات لازم را در مورد پیگیری خودروی خود بدست آورید. همچنین سامانه پیامکی 110106060 نیز می‌ تواند اطلاعات خوبی در این زمینه به دست دهد.

 مدت زمان پیدا شدن خودرو سرقتی

 زمان پیدا شدن خودروی سرقتی به عوامل مختلفی مانند نوع خودرو بستگی دارد اما در حالت کلی ۳ الی ۶۰ روز زمان برای پیدا شدن خودروی سرقتی توسط پلیس نیاز است. این مقدار ممکن است بیشتر و یا کمتر گردد. در برخی از موارد سارقین قطعات ماشین را جدا کرده و آن را می‌ فروشند. در برخی موارد نیز جرم هایی مانند انتقال مواد مخدر را انجام می‌ دهند. معمولاً خودروهای اوراقی پس‌ از حدود یک ماه پیدا می‌ شوند. اگر سارق، ماشین شما را با ماشین مشابه خود تغییر دهد، در این‌ صورت فرایند پیدا شدن آن ممکن است تا شش ماه افزایش پیدا کند.

 چند درصد ماشین های سرقتی پیدا می شوند؟ 

با توجه به گفته‌ های رئیس پلیس کشور در مورد آمار سرقت خودرو تقریباً ۷۰ درصد از خودروهای به‌ سرقت‌ رفته در شهر تهران پیدا می‌ شوند و این درصد در کل کشور به ۸۰ ٪ می‌ رسد. خوشبختانه امروزه با استفاده از امکاناتی مانند ردیاب خودرو پیدا کردن ماشین‌ های سرقتی بسیار آسانتر شده است.

 اعلام سرقت خودرو توسط همسر

 اگر به هر دلیلی همسرتان خودروی به‌ نام شما را بدون اجازه به قصد عدم استرداد گرفته باشد، در این‌ صورت می‌ توانید لایحه عدم صلح و سازش را به دفاتر خدمات قضایی ارسال کنید. توجه داشته باشید که در این مورد نیاز به پیگیری مداوم دارید چرا که روال خاصی برای تسریع آن وجود ندارد.

 نمونه شکایت سرقت خودرو

 شرح شکوائیه: اینجانب مالک خودروی پژو پارس به مشخصات … شماره شاسی … شماره پلاک … میباشم. خودروی بنده جلوی درب منزل شخصی اینجانب پارک بوده است. پس از یک ساعت که مراجعت نمودم دیدم ماشینم نیست و ربوده شده. در جهت حصول اطمینان به پارکینگ خودروهای توقیفی نیز مراجعه نمودم که متاسفانه خودروی بنده در آنجا نبوده. به پیوست شکوائیه، صورت جلسه کلانتری نیز ضمیمه میباشد. همچنین بیان میگردد تعدادی چک به شماره های ۱۳۲۴۵۶ و ۴۵۳۲۲ جمعا به مبلغ ۵۰ میلیون تومان در داشبورد ماشین من وجود داشته که اعلام سرقت چک های مذکور نیز انجام شده است.

 سخن پایانی

 سرقت خودرو یکی از اتفاقات ناگواری است که برای هر فردی امکان رخداد آن وجود دارد. پس‌ از به سرقت رفتن خودروی خود خونسرد بوده و سریعاً مراتب را به پلیس آگاهی اعلام کنید تا پس‌ از تنظیم شکایت و گزارش مربوطه تمامی فرآیندهای مربوط به تجسس خودرو آغاز شود. در این مقاله سعی کردیم شما را با مراحل ضروری پس‌ از به سرقت رفتن خودرو، مدت زمان پیدا شدن آن و همچنین سامانه اعلام سرقت آگاهی آشنا سازیم. شما می‌ توانید با استفاده از این سامانه، فرایند پیدا کردن خودروی خود را پیگیری کنید.

  • اشتراک در:

سوالات متداول

نظرات

نظر بدهید