تفاوت " ضرب و جرح" با "ضرب و شتم" چیست

تفاوت " ضرب و جرح" با "ضرب و شتم" چیست

تفاوت " ضرب و جرح" با "ضرب و شتم" چیست

 • 1403/04/09

در تمامی قوانین جهان آسیب به جسم، روح و آبروی دیگران یک جرم نابخشودنی است، تا جایی که در صورت وقوع آن، فرد مرتکب مستحق دریافت مجازات خواهد بود. خشونت دارای جلوه‌های مختلفی است که می‌توان آن را به صورت ضرب و شتم یا ضرب و جرح در جامعه مشاهده کرد. این دو از جرایم کیفری هستند که تفاوت‌های آشکاری با یکدیگر دارند. شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید ضرب و جرح و ضرب و شتم از لحاظ میزان آسیب وارده، مجازات و حتی قصد فرد مجرم متفاوت هستند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا شما را  با تعاریف هر یک از این دو جرم و تفاوت آن دو با یکدیگر آشنا سازیم.

بهترین وکیل کیفری میتواند روند پرونده شما به طور کامل تغییر دهد. با وکیل پایه یک دادگستری نجات علیپور تماس بگیرید 04433430139 - ۰۹۱۴۱۴۱۲۱۴۱

 

ضرب و جرح به چه معناست

یکی از مهمترین مواردی که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت، تعریف ضرب و جرح است. هرگونه کبودی و یا ورم در بدن بدون خونریزی ضرب تعریف می‌شود. جرح نیز باعث ایجاد بریدگی یا پارگی در اثر از هم گسیختگی بافت‌های بدن می‌شود. شکستن استخوان و یا قطع عضو از انواع نمونه‌های ضرب و جرح هستند. در صورت رخداد این جرم، فرد مجرم به قصاص محکوم می‌شود اما در مواردی که امکان قصاص مجرم وجود نداشته باشد، مجازاتی مانند پرداخت دیه و ارش در نظر گرفته می‌شود.

اینکه چه میزان دیه و یا ارش به فرد تعلق می‌گیرد، با توجه به نوع آسیبی که وارد بدن او شده است متفاوت خواهد بود. ارش مالی است که برای جبران خسارت مالی و یا بدنی پرداخت می‌گردد که در قانون اندازه مشخصی برای آن وجود ندارد. از این رو قاضی بر حسب نوع آسیب، میزان آن را تعیین می‌کند. اگر ضرب و جرح بر بدن شخص به صورت عمدی وارد شود، در این صورت فرد مجرم باید به قصاص محکوم شود.

 

ضرب و شتم به چه معناست

ضرب و شتم به چه معناست

اگر در شهرهای شلوغ مانند تهران زندگی می‌کنید با مشکلاتی مانند ضرب و شتم روبرو شده‌اید. در برخی موارد افراد زورگیر برای ایجاد رعب و وحشت و یا برای اخاذی از مردم به آنها حمله ور شده و باعث بروز ضرب و شتم می‌گردند. با توجه به قوانین مجازات اسلامی، این جرم نیز مجازاتی مانند قصاص، دیه و حتی حبس به همراه دارد.

یکی از مهمترین مواردی که در مورد این جرم وجود دارد این است که ضرب و شتم جنبه عمومی داشته و حتی با گذشت شاکی نیز، به دلیل ایجاد رعب و وحشت در جامعه فرد مجرم به مجازات محکوم می‌گردد. اگر فرد مجرم با داشتن سلاح سرد و یا گرم باعث ایجاد جراحات عمیق در فرد گردد، قانون او را متهم شناخته و به مجازات‌های سنگین محکوم می‌کند. اگر صدمه وارد شده به فرد باعث ایجاد نقصان، شکستگی، ایجاد مرض دائمی، نقص حواس و یا حتی زوال عقل گردد، با توجه به تشخیص قاضی به پرداخت دیه و تحمل حبس تعزیری از ۲ تا ۳ سال محکوم می‌شود.

 

تفاوت "ضرب و جرح" با "ضرب و شتم"

آشنایی با تفاوت ضرب و جرح با ضرب و شتم از مهم‌ترین موارد این مقاله شناخته می‌شود. همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره کردیم، این دو جرم از جرایم کیفری بوده و مجازات‌هایی مانند دیه و تحمل حبس را به همراه دارند. اما چه تفاوتی میان این دو جرم وجود دارد؟ از جمله تفاوت ضرب و جرح با ضرب و شتم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

میزان آسیب وارد شده به بدن: ضرب و جرح، آسیبی است که باعث ایجاد نقصان و یا از کار افتادگی یک عضو از بدن انسان نمی‌شود اما ضرب و شتم باعث ایجاد نقصان و یا از کار افتادگی عضوی از بدن می‌گردد.

قصد مجرم: در ضرب و جرح، فرد مجرم این عمل را به صورت عمدی و یا غیر عمدی انجام می‌دهد اما ضرب و شتم به صورت عمدی رخ می‌دهد.

میزان مجازات: میزان مجازات ضرب و جرح با توجه به میزان آسیب وارد شده به بدن متفاوت است. اما مجازات ضرب و شتم به طور کامل در قانون مجازات اسلامی ایران بیان شده است.

 • اگر ضرب و جرح به صورت غیر عمدی انجام شود، مرتکب آن به حبس تعزیری درجه ۶ محکوم می‌گردد که شامل حبس از ۹۱ روز تا یک سال و تحمل شلاق از ۳ تا ۹۰ ضربه می‌شود.
 • اگر ضرب و جرح به صورت عمدی رخ دهد، مرتکب جرم به تحمل حبس تعزیری درجه ۷ محکوم می‌گردد که شامل حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و تحمل شلاق از ۱۱ تا ۳۰ ضربه می‌باشد.
 • اگر ضرب و جرح باعث از کار افتادگی عضوی از بدن گردد، مجرم به تحمل حبس تعزیری درجه ۵ و یا حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و تحمل شلاق از ۳۱ تا ۷۰ ضربه محکوم می‌گردد.
 • با توجه به ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی، در مجازات مربوط به ضرب و شتم اگر فردی به صورت عمدی باعث ایجاد ضربه‌ای به فرد مقابل گردد و باعث ایجاد شکستگی و یا کار افتادگی عضوی از بدن او شود، به تحمل حبس از ۶ ماه تا ۳ سال محکوم خواهد شد.
 • اگر در ضرب و شتم فرد دچار قطع عضو و یا ناقص شدن آن شود، به تحمل حبس از ۳ تا ۷ سال محکوم خواهد شد.
 • در صورت رخداد قتل نیز مرتکب باید دیه آن را پرداخت کند و یا به قصاص محکوم ‌شود.

 

اثبات ضرب و جرح

اثبات ضرب و جرح

اگر در هر صورت مورد ضرب و جرح قرار گرفتید، می‌توانید از روش‌های مختلف مانند اقرار متهم، شهادت شهود، قسامه و علم قاضی آن را اثبات کنید. بی شک با ارائه دلایل و مدارک محکمه پسند می‌توانید رای قطعی را به نفع خود صادر کنید. یکی از مهمترین مواردی که می‌تواند به شما در اثبات ضرب و جرح کمک می‌کند، نظریه پزشک قانونی می‌باشد چرا که نظریه او نزد قاضی و یا دادسرا اهمیت بسیاری دارد.

علاوه بر این استشهادیه شهود نیز می‌تواند یک مدرک معتبر برای اثبات ضرب و جرح باشد. اگر در یک منطقه عمومی مورد ضرب و جرح قرار گرفتید می‌توانید با تنظیم یک استشهادیه مکتوب و امضای آن مدرک را به قاضی برده و شکایت خود را ثبت کنید. از دیگر مدارک می‌توان به تصاویر ثبت شده در دوربین‌های مداربسته، فیلم‌های تهیه شده با دوربین‌های گوشی تلفن همراه اشاره کرد. توجه داشته باشید که ارائه فیلم و عکس منجر به علم قاضی می‌گردد اما دلیلی بر اثبات جرم ضرب و جرح نیست.

 

اثبات ضرب و شتم

در ضرب و شتم فرد از خشونت فیزیکی و یا کلامی برای آزار و اذیت افراد دیگر استفاده می‌کند که ممکن است شامل ضربه زدن، توهین و تهدید باشد. هر یک از این موارد باعث ایجاد آسیب‌های جسمی و روانی بی‌شماری می‌شوند. از این رو افراد می‌توانند برای اثبات ضرب و شتم ادله‌هایی را ارائه کنند.

شهادت شاهدین: شهادت دو مرد عادل که نسبت به رخداد جرم علم کافی دارند می‌تواند یک ادله مهم برای اثبات ضرب و شتم ‌باشد. علاوه بر این شهادت دو زن همراه یک مرد نیز مورد قبول می‌باشد.

شواهد عینی: وجود آسیب‌های فیزیکی مانند خونریزی، شکستگی، کبودی و یا هرگونه فیلم‌های ویدیویی ثبت شده توسط دوربین‌ها می‌توانند جزئی از شواهد عینی باشند.

اعتراف ضارب: یکی از دلایل مهم اثبات ضرب و شتم، اقرار شخص مجرم به انجام جرم است. اگر فرد اقرار به انجام جرم خود کند، در این صورت تخفیف‌هایی برای او در نظر گرفته می‌شود.

گزارش‌های پلیس و یا روزنامه: گزارش‌های پلیس و یا گزارش‌های درج شده در روزنامه‌ها می‌توانند شاهد خوبی برای اثبات ضرب و شتم باشند.

قسم نامه: شما می‌توانید برای اثبات ضرب و شتم از خویشاوندان خود بخواهید یک سوگند نامه امضا کنند. وجود قسمنامه و یا سوگند تنها در پرونده‌های لوث ممکن است.

اثبات ضرب و شتم

 

نمونه رای اثبات ضرب و جرح با سوگند

شاکی: نام و مشخصات کامل

مشتکی عنه: نام و مشخصات (تاحدی که شاکی اطلاع دارد)

موضوع: ایراد ضرب و جرح

دلایل و منضمات: 1. تصویر کارت ملی یا شناسنامه 2. شهادت شهود و استشهادیه 3. گواهی پزشکی قانونی 4. سایر مدارک و ادله

زمان وقوع جرم و مکان وقوع جرم: (زمان و محلی که جرم ضرب و جرح در آن واقع شده است)

شرح شکوائیه:

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ……………

با سلام و تقدیم احترام

احتراماً به استحضار می رساند اینجانب ……………… در مورخه ……………. با مشتکی عنه فوق الذکر در محل ……. به نشانی ………………….. به دلیل …………… اختلاف پیدا کردیم و به وسیله ………….. از سوی ایشان مورد ضرب  و جرح قرار گرفتم. لذا با استناد به نظر و گواهی پزشکی قانونی و شهادت شهود که ناظر و شاهد صحنه و واقعه ضرب و جرح بودند و سایر مدارک تقدیمی، تقاضای تعقیب کیفری و صدور حکم محکومیت مشتکی عنه را از آن مرجع محترم استدعا دارم.

با تقدیم سپاس و تجدید احترام

 

چگونگی اثبات ضرب و جرح بدون شاهد

 اثبات ضرب و جرح بدون شاهد

تا این بخش از مقاله شما را با تعریف ضرب و جرح و ضرب و شتم و تفاوت این دو آشنا ساختیم اما یکی از مهم‌ترین موارد این است که چگونه می‌توان بدون وجود شاهد، ضرب و جرح را اثبات کرد. همانطور که گفته شد شما برای اثبات آن نیاز به شهادت شهود، اعتراف و اقرار فرد مرتکب جرم و یا علم قاضی دارید. در صورتی که به هیچ یک از این شواهد دسترسی نداشته باشید، می‌توانید از سوگند و یا قسامه استفاده کنید که در بخش قبل به طور کامل آن را برای شما توضیح دادیم.

 

سخن پایانی

آشنایی با تفاوت ضرب و شتم و ضرب و جرح یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند به شما در شناخت ماهیت هریک از این دو جرم کیفری کمک کند. ضرب و شتم در مواردی است که فرد باعث ایجاد رعب و وحشت گردد و به افراد صدمه بزند. اما در ضرب و جرح، بدن دچار ورم و کبودی بدون خونریزی می‌شود. در این بخش شما را با تعریف هریک از این دو جرم، تفاوت‌های آن با یکدیگر و نحوه اثبات آن آشنا ساختیم.

 • اشتراک در:

سوالات متداول

 • ضرب و جرح چیست؟

  در ضرب و جرح بدن دچار ورم و کبودی بدون خونریزی می‌شود. همچنین پارگی بافت های بدن را نیز به همراه دارد.

 • ضرب و شتم چیست؟

  در ضرب و شتم فرد باعث ایجاد رعب و وحشت در جامعه و آسیب به افراد می‌شود که مجازاتی مانند قصاص و پرداخت دیه را به همراه دارد.

 • چه تفاوتی میان ضرب و شتم و ضرب و جرح وجود دارد؟

  میزان آسیب وارد شده به بدن، قصد فرد مجرم از انجام آن، نحوه اثبات و میزان مجازات از تفاوت‌های آشکار میان این دو جرم هستند.

نظرات

نظر بدهید